Wokół sepetu podróżnego z początku XIX wieku

 

W ramach stałego cyklu Niedzielne oprowadzanie organizatorzy zapraszają do Muzeum Pana Tadeusza na opowieść o sepecie podróżnym, czyli niezwykle przydatnej skrzyni wykorzystywanej podczas podróży.

W sali Dom na wystawie Rękopis „Pana Tadeusza” znajduje się sepet podróżny. Sepety były ozdobnymi, często drewnianymi skrzyniami, które mieściły w sobie pulpity i przybory do pisania, dokumenty, ale też zestawy stołowe, karafki i kieliszki, flakony z solami trzeźwiącymi i przybory toaletowe. Adam Mickiewicz podróżował przez całe swoje życie, był w Petersburgu i Odessie, w Paryżu i Lozannie, odwiedził Rzym i Hamburg. Podróżował powozem, a oprócz kufrów i walizek zabierał ze sobą właśnie sepety.

Na oprowadzanie zapraszamy w niedzielę 27 maja 2018 o godz. 12.00. Spotkanie poprowadzi dr Monika Bronowicka z Działu Edukacji Muzeum Pana Tadeusza.

Prowadzący:

dr Monika Bronowicka – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, autorka rodzinnego bloga podróżniczego Dolny Śląsk dla Uli. Pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza.

O cyklu:

Niedzielne oprowadzanie to spotkania w różnych częściach wystaw stałych. Pracownicy Muzeum Pana Tadeusza opowiedzą o wybranych najciekawszych, najcenniejszych, najbardziej frapujących eksponatach i ich dziejach, a także o kontekstach historycznych i obyczajowych prezentowanych ekspozycji.

Muzeum Pana Tadeusza
ul. Rynek 6
27.05.2018 godz. 12:00